Кафедра англійської і німецької філології та перекладу імені професора І. В. Корунця

45 днів до ЗНО: боремося з прокрастинацією

дівчина

І знову привіт. Ми пройшли 3 важливих етапи на дорозі до успіху: розставили пріоритети, навчилися висипатися й концентруватися. Сьогодні зупиняємося в країні прокрастинації: час дізнатися, чому так важко змусити себе працювати, а також перестати робити все в останній момент.

Що таке прокрастинація?

Перш за все, маю повідомити, що прокрастинація – це не відпочинок. Під її дією ми не відновлюємо сили, а витрачаємо: відкладаємо важливі справи на потім, звертаємо увагу на дрібниці.

Одна з головних причин, чому ми займаємося не тим, що дійсно потрібно – страх. Ми боїмося припуститися помилки й у результаті отруюємо організм гормонами стресу. Також доволі часто ми відкладаємо неприємну справу на потім і завершуємо її лише під натиском почуття провини. Звісно, в такому випадку ти не отримаєш жодного задоволення від виконаного: саме на ліквідації негативного ставлення до справи й потрібно сконцентруватися.

Як працює прокрастинація?

Якщо коротко, мозок має 2 основних відділи: лімбічну систему та префронтальну кору. Перший відповідає за відчуття, другий – за рішення, мотивацію, планування.

Внаслідок еволюції, для людини велике значення має настрій, на який впливає саме лімбічна система. Мозок працює так, що вона значно краще реагує на негативні, ніж на позитивні чинники. Неприємні спогади зберігає гіпокамп: частина лімбічної системи, що відповідає за пам’ять.

Кожного з нас зустрічають невдачі в житті, і тоді лімбічна система починає реагувати. Вона «записує» подію та в майбутньому дає сигнал тривоги, коли гіпокамп бачить ту ж послідовність дій. У результаті виникає тривожність, людина «ловить» дозу гормонів стресу, які лише погіршують ситуацію. Тому ми й не хочемо братися за певну справу, якщо вже мали пов’язаний з нею невдалий досвід. Більше того, якщо ти регулярно відкладаєш роботу, можеш сформувати погану звичку.

pexels-photo-374866

Трохи про звички

Гарна новина (вона ж і погана) – звичка закріплюється на все життя. Але як, до прикладу, люди полишають цигарки? Все досить просто.

Погані звички легко набуваються завдяки викиду хімічної речовини дофамін у частину мозку, що називається полосате тіло. Саме вона формує корисні та шкідливі шаблони поведінки. Абсолютно за тим ж принципом засвоюється й прокрастинація.

До речі, якщо досі вважаєш, що всі твої дії – свідомі, то дуже сильно помиляєшся, адже ми керуємося ще й звичками та імпульсами. До прикладу, якщо ти часто заходиш у соціальні мережі, то неодноразово це відбувається без попередньої чіткої мети, а просто автоматично. З імпульсу нерідко формується звичка. Коли ти заходиш у браузер та бачиш іконку соціальної мережі, хтось наче каже: «Натисни, натисни». Знайомся, це – імпульс. Такий друг рідко гарно впливає на життя, тому потрібно вміти давати з ним раду.

Але повернемося до звичок. Тепер, коли ми розуміємо принцип утворення звички, час дізнатись, як полишити шкідливі. Відповідь: необхідно набути сильнішу звичку. Саме так прокрастинація узурпувала місце продуктивності, адже ніхто не народжується лінивим. Ми формуємо себе протягом життя.

Як боротися з прокрастинацією?

Отже, ти на роздоріжжі й повинен вибрати: фрустрація, чи виконане завдання. Щоб було легше, необхідно чітко розуміти, що від тебе потрібно та чи дійсно це важливо. Існує кілька простих лайфхаків, які врятують від стресу та допоможуть сформувати корисну звичку:

1. «Це всього на 5 хвилин»

Принаймні почни. Скажи собі, що займатимешся цим 5 хвилин, і вже через деякий час справа зможе тебе захопити.

2. Насолода

Коли людина поринає в приємну справу, відбувається викид дофаміну в мозок. Для того, щоб постійно отримувати цю речовину під час роботи, необхідно закріпити позитивну звичку. Тоді викид буде відбуватись самостійно.

До цього часу використовуй штучну стимуляцію – винагороджуй себе за сумлінну працю. З’їж шоколадку, прогуляйся, зайди в соціальні мережі, але після того, як все виконаєш.

ноут

3. Середовище

Ще один класний спосіб залишатися мотивованим – обрати правильне середовище. Це стосується не лише місця, але й компанії: до прикладу, якщо знайдеш однодумців, що також хочуть добре здати ЗНО, буде значно легше змусити себе працювати. Крім цього, під час обговорення певних нюансів української мови та літератури, буде незручно щось не знати. Якщо виникають такі проблеми – зверни увагу на наш спецпроект.

4. Робочий простір

Як ти міг здогадатися з попередніх матеріалів, робочий простір має досить великий вплив на продуктивність. Безлад – це запрошення для прокрастинації.

5. Підхід

Думай неординарно, експериментуй, використовуй різноманітні способи запам’ятовування та підготовки загалом. Так ти обов’язково знайдеш «свій» метод.

6. Думай про результат

Концентруйся на тому, що отримаєш після завершення: знайди якомога більше позитиву.

Практикуйся!

На базі знань, що ти сьогодні отримав, можна побудувати власну систему засвоєння звички. У цьому добре допомагають різноманітні трекери, які можна встановити хоч на телефон, хоч як розширення в браузері.

Замість висновку

Врешті-решт, ми дорослі люди: ти або виконуєш потрібну справу, або комусь її делегуєш. Якщо тиняєшся туди-сюди й гортаєш соціальні мережі, то втрачаєш час і наближаєшся до критичної ситуації – тому експериментуй, впроваджуй та досягай. Готуйся та будь впевненим, що в тебе все вийде.

The post 45 днів до ЗНО: боремося з прокрастинацією appeared first on Студвей.

Читати

Share
Добавить комментарий

Blue Captcha Image
Новый проверочный код

*

Share