КАФЕДРА АНГЛІЙСЬКОЇ І НІМЕЦЬКОЇ ФІЛОЛОГІЇ ТА ПЕРЕКЛАДУ ІМЕНІ ПРОФЕСОРА І.В. КОРУНЦЯ

«Червоний» і боротьба, що триває досі – чи варто йти на фільм?

На День Незалежності символічно відкриває калейдоскоп українських фільмів другої половини 2017 року стрічка «Червоний». За попередніми даними, прокат відбуватиметься у 75 відсотках кінотеатрів країни.
«Червоний» – це історія кількох людей, які не змінили одним єдиним вчинком весь хід історії, але однозначно вплинули на подальшу долю українців. Ідейним лідером є Данило Червоний, головний герой фільму, якого зіграв актор львівського театру імені Курбаса Микола Береза. Дія відбувається у ГУЛАГу вже після Другої світової війни, в 1947 році. Головний герой, як і всі інші, став жертвою сталінських репресій і опиняється у засланні.
Остап, а це псевдо Червоного – нетиповий український герой, якому все по плечу і який в кінці фільму помирає смертю хоробрих. Ні, у кіно вдало показані усі внутрішні переживання, метання упівця. Він мовчазний, трохи відлюдькуватий, але справедливий. Він – не постамент чи картинка з книги, ми відчуваємо, що він реальний, ніби ось сидить поруч з нами в кінотеатрі. Місцями, під час перегляду фільму, з’явилось враження, що напругу можна порухати, зануритись в неї – настільки фільм динамічний і захопливий. Хоча на фоні інших героїв (Гуров, Коля-Тайга), Червоний все одно виглядає дещо однобоко. В нього немає інших переживань, окрім як за свою команду і долю України.
В той же час у стрічці показано кілька лідерів. Це абсолютно різні люди, як, власне, і угрупування, якими вони керували. Отже – маємо майора Абрамова як представника радянської влади, Колю-Тайгу – «злодія у законі», Данила Червоного – головного серед упівців та «лісових братів» у цьому ГУЛАГу. Тож тут ми бачимо різницю у принципах, поглядах на життя, на перебування у в’язниці строгого режиму, на сприйняття їх оточуючими, на готовність померти за них.
Знімальний майданчик фільму «Червоний»
До речі, при тому, що у Червоного усі дії зрозумілі, а головна мета – врятувати себе та своїх побратимів із в’язниці, роль Колі-Тайги найколоритніша. Актор Ігор Колтовський зізнався у інтерв’ю, що до зйомок довго готувався, перечитуючи літературу та вивчаючи «фєню». І дійсно – його гра вражає. Тільки заради його розмов хриплим голосом варто переглянути фільм.
Кадр із фільму: Коля-Тайга з Данилом Червоним
Льотчик Віктор Гуров – фактично другий головний герой, але при тому йому дісталась набагато складніша роль: якщо із ціллю Червоного і його поглядами все зрозуміло, то льотчик на початку фільму ненавидить «бандерівців» і вірить у свою, радянську Україну, а в кінці його точка зору кардинально змінюється. І ось вся трансформація, всі переживання Гурова, збирання себе до купи і намагання знайти примирення з двома внутрішніми «Я» (радянського офіцера і українця) – все це є у стрічці. І ці переживання тримають впродовж усього сеансу, а під час його останньої сцени в мене навіть з’явились сльози на очах. До речі, саме через цей образ у кіно піднімається важливе питання поділу України на Схід і Захід, який культивувався ще радянською владою.
Цікавим також виявився любовний трикутник «майор Абрамов – лікарка Таміла – Гуров». Команда фільму змогла показати кожну деталь трикутника: переживання, потреби і цілі кожного.
При всіх сильних сторонах фільму, є тут і недоліки. Хоча це все, звісно, дуже суб’єктивно. Але все ж таки, майор Абрамов місцями надто перегинав із театральною майстерністю, все таки кіно має бути більш реалістичним, ніж театр. В той же час Микола Береза ніби усе грав натурально і правильно, але так іноді хотілось, щоб він вийшов з себе, не був настільки продуманим і холоднокровним.
Майор Абрамов у фільмі «Червоний»
Музика, яку спеціально до фільму писав італійський композитор Франко Еко, місцями була нав’язливою. Хоча у більшості випадків вдало доповнювала сюжетні вихрі і батальні сцени.
Але ми тільки починаємо будувати кіноіндустрію в Україні, як зазначив режисер фільму Заза Буадзе у інтерв’ю спеціально для сайту «24», тому, певно, помилки ще можуть зустрічатись, адже навіть у голлівудських стрічках є недоліки.

Джерело

Share
Добавить комментарий

Blue Captcha Image
Новый проверочный код

*

Share