“Рошен”, внутрішній офшор, цукор – ЗМІ нагадали про бізнес Порошенка

За три роки президентства Петра Порошенка суттєвого відмежування влади від бізнесу на державному рівні не відбулося.

Про це йдеться в публікації “Три роки на Банковій: що відбувається з бізнесом Порошенка” на сайті “Економічна правда”.

ЗМІ нагадує, що “Рошен” є найдорожчим активом, який належить президенту.

Крім кондитерського сектору, інтереси Порошенка присутні у фінансовій галузі, агробізнесі та медіа. Також президента часто пов’язують з автопромом.

Якщо “Рошен” було передано до “сліпого трасту” через відсутність пропозиції, яка б задовольнила Порошенка, то про продаж інших активів мова і не йшла.

Ці активи передані не у “сліпий траст”, а загорнуті у такий собі внутрішній офшор ПАТ “Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд “Прайм ессетс кепітал”. Уповноваженою особою цієї структури є батько президента 80-річний Олексій Порошенко.

Фонд перебуває в управлінні ТОВ КУА “Ф’южн капітал партнерз”. Остання компанія також керує фондами друзів Порошенка: у її управлінні перебуває ПАТ “ЗНКІФ “ВІК” Ігоря Кононенка та ПАТ “ЗНКІФ “Сова” Олега Гладковського.

Усі ці компанії лише за формою є інститутами спільного інвестування. Насправді ж вони використовуються як форма володіння активами та спосіб оптимізації податків, адже прибуток такого фонду не обкладається податками до моменту закриття інвестиційного фонду і виплати доходу інвестору.

За три роки виторг “Рошен” зменшився на $476 тис і складає $800 млн (річний).

Страхова компанія “Країна” не вибилася в лідери. У рейтингах вона посідає приблизно ті ж місця, що і три роки тому. Так, за чистими страховими преміями вона 20-та, тоді як у 2013 році посідала 26 місце.

Інша річ банк Порошенка Міжнародний інвестиційний банк (МІБ). Якщо раніше він був маленьким кептивним банком, що обслуговував переважно інтереси компаній Порошенка та його партнерів, а за активами перебував у дев’ятій десятці, то зараз це немаленька фінансова установа з активами майже 7 млрд грн з досить привабливими показниками.

Фонд Порошенка володіє компанією ТОВ “Укрпромінвест-агро”. Вона вирощує сільськогосподарські культури, виробляє цукор, борошно, м’ясо і молоко. Це, певно, найбільш стабільний бізнес президента. У 2015 році агрохолдинг увійшов до топ-20 ефективних агрохолдингів за версією українського Forbes. З кожним роком компанія лише збільшує обороти.

Виробництво цукру у 2016 році порівняно з 2015 роком зросло на 30% до 253 тис тонн, борошна на Вінницькому комбінаті хлібопродуктів №2 на 70%, що дозволило компанії посісти друге місце серед найкрупніших експортерів цього товару.

За версією видання Landlord Петро Порошенко посідає четверте місце у рейтингу найбільших аграріїв України 2016 року з капіталом $607 млн. Видання оцінює виручку компанії “Укрпромінвест-агро” $185,3 млн.

До бізнес-імперії Порошенка також входить ПрАТ “Завод “Кузня на Рибальському”, колишня “Ленінська кузня”, одне з найстаріших підприємств Києва. Завод виготовляє бронетехніку, зброю, будує та ремонтує судна.

Фонду Порошенка “Прайм ессетс кепітал” належить 82,5% акцій заводу, ще 11,5% фонду “ВІК” Ігоря Кононенка, давнього друга та бізнес-партнера президента. До 2014 року підприємство було збитковим, але у 2015 році ситуація змінилася у підприємства додалося роботи.

У жовтні 2014 року завод уклав контракт з Міноборони на будівництво двох малих броньованих артилерійських катерів, а згодом зайнявся розробкою зброї для армії.

Окремої уваги заслуговують справи друзів президента, які останнім часом посилили свій вплив у політиці та бізнесі. Згаданий Кононенко у багатьох тепер асоціюється з “наглядачем” за низкою держпідприємств, пише видання.

Посилив вплив ще один друг Порошенка колишній власник Українського медіа-холдингу Борис Ложкін, який у 2014 році став керівником Адміністрації президента.

Порошенко знайомий з Ложкіним ще з 2000 років, коли вони разом володіли радіостанцією “Ретро-ФМ”. З призначенням його на посаду глави АП колишній бізнесмен лише зміцнив свої позиції. ЗМІ повыдомляли про вплив Ложкіна на тютюновий ринок України.

Одним з акціонерів тютюнового монополіста “Тедіс-Україна” (раніше “Мегаполіс Україна”) є український мільйонер Борис Кауфман, друг та бізнес-партнер Ложкіна.

Свій вплив посилили пов’язані з президентом фірми, наприклад, інвестиційна компанія ICU, засновниками якої є голова НБУ Валерія Гонтарева та Макар Пасенюк, якого називають “фінансистом Порошенка”. Сам він це заперечує.