КАФЕДРА АНГЛІЙСЬКОЇ І НІМЕЦЬКОЇ ФІЛОЛОГІЇ ТА ПЕРЕКЛАДУ ІМЕНІ ПРОФЕСОРА І.В. КОРУНЦЯ

Пол Бейті «Запроданець». Чорний роман під рожевою обкладинкою

Як воно — жити з усвідомленням власної чорноти? Чому ми досі ділимо людей за кольором шкіри? Запитання, які ви обов’язково поставите собі, читаючи книгу, і на які не отримаєте відповідей. Бо роман не про це.

Запроданець : роман / Пол Бейті ; пер. з англ. Наталії Ференс. — К. : КМ-Букс, 2017. — 320 с.


Він про нерівність, так. Расову, здебільшого. Однак Пол Бейті подає цю тему не так, як ми звикли. Тут не буде трагічного плачу головного героя з приводу століть пригноблень чорношкірих людей чи утисків, яких зазнав за життя він.

Містер Бонбон сміється з тих, хто вірить у расову рівність. Він, здається, і не потребує її. Натомість — показує реальну картину світу, у якому живе. Світу, де чорні постійно змагаються з білими, намагаючись довести, що ні в чому їм не програють. Світу, де прийнято поступатися місцем людям зі світлішою шкірою. Світу, в якому насправді є лише одна привілейована раса, членам якої не обов’язково бути білими чи чорними, бо ім’я їм робить не колір, а кількість грошей.

Гостротою сатиричності цього роману можна відмикати кайдани. Чого варта лише наліпка «Місця для білих», яку Бонбон приклеїв у автобусі поруч із «Місцями для інвалідів». Крім того він просуває у рідному місці ідею сегрегації (відокремлення людей за расовою приналежністю). Місця у автобусі були тільки першим кроком, далі — школа, і сегрегація всього Діккенса.

Що вас здивує?

Назва книжки. Щоб зрозуміти її, недостатньо знати значення слова «запроданець», і половини тексту теж недостатньо. Мені знадобилися усі 320 сторінок.

Любов до міста. Рідний Діккенс головний герой називає гетто для чорношкірих. Але, коли його містечко намагаються стерти з карти, приєднавши до Лос-Анджелеса, Бонбон одним із перших б’є на сполох і  власноруч окреслює кордони міста білою фарбою. Про Діккенс він відгукується лагідніше, ніж про жінку, з якою хоче провести решту життя. Містера Бонбона (так, до речі, його прозвала кохана жінка, а взагалі він має нормальне ім’я) переповнює любов до місця, де він змушений бути фермером, аби прогодувати себе. І ця любов заслуговує на повагу.

Стосунки батька і сина. Коли Бонбон згадував батькові настанови чи ностальгував за дитячими роками, які минули у рідному місті, я думала: Серйозно?! Двісті сторінок тому він бив тебе струмом заради науки!

Та саме батько був тим, хто сказав про Бонбона:

«Попереджаю вас, анально закупорені архетипи авторитаризму, що ви й гадки не маєте, хто є мій син!»

Рабство. Так, воно існує у ХХІ столітті у чорношкірому Діккенсі. Найцікавіше навіть не те, що і рабовласник, і раб чорношкірі, а те, що Гоміні став рабом із власної волі, а Бонбон його господарем — примусово.

Згадки про Україну. Одна з них стосується Чорнобиля. Для того, щоб місто Діккенс офіційно визнавали, йому потрібне було місто-побратим. Одним із трьох кандидатів був Чорнобиль. Не знаю, вас, але мене переповнює непередавана гордість за Україну, коли про неї згадують автори з-за океану. Хай навіть у такому ключі.

Роман варто читати, якщо:

  • ви полюєте за бестселерами The New York Times і творами лауреатів Букерівської премії
  • ви обертаєтеся на чорношкірих пасажирів на вулиці і у транспорті
  • ви захоплюютеся урбаністичною прозою
  • вас не лякає ненормативна лексика
  • ви любите перечитувати книжки, бо, щоб зрозуміти цей твір, треба або прочитати його ще раз, або бути чорношкірим.

 

 

The post Пол Бейті «Запроданець». Чорний роман під рожевою обкладинкою appeared first on Література. Сучасна українська література. Всеохопний літературний портал.

Джерело

Share
Добавить комментарий

Blue Captcha Image
Новый проверочный код

*

Share