«Не відбирайте у дітей смартфони!» — психолог Євген Мірошниченко

Шкільні канікули стартували, а багато батьків все ще ламають голову, куди прилаштувати дитину, або як самим організувати корисне дозвілля. Ми вирішили розпитати про це дитячого психолога, президента Асоціації практичних психологів, освітнього адвоката Євгенія Мірошниченко. 24 червня в рамках найбільшого молодіжного фестивалю Youthday ’17, присвяченого Дню молоді, Євген давав майстер-клас для батьків. Інтерактивна лекція проходила за підтримки благодійного проекту по видавництву і поширенню україномовної науково-популярної літератури для підлітків ЛакіБукс, в експертну раду якого і входить психолог.

Російську соцмережа ВК заборонили, проте підлітки знаходять обхідні шляхи і продовжують стирчати в інтернеті. Як же відірвати дитину від гаджетів, особливо зараз — у період канікул?

Це поширена помилка батьків — відривати дітей від гаджетів. Нам здається, що якщо не відірвати його прямо зараз — станеться щось жахливе і непоправне. Мені ж дуже близький підхід в школах Фінляндії: вони не забороняють гаджети, а послідовно вчать дітей правильно їх використовувати, отримувати користь. Є цілий курс, присвячений застосуванню планшетів і телефонів «Інформаційно-комунікативні технології». Це важлива компетенція, якою фіни навчають дітей: як спілкуватися за допомогою смартфонів, як їх правильно використовувати для роботи — пошуку інформації, її перевірки. Гаджети — це інструмент. Наші діти їх використовують в основному для ігор, а насправді призначення у них може бути функціональне і прагматичне. До речі, в Фінляндії діти самі розробляють ігри, там і хакатони влаштовують, фіни вже входять в трійку лідерів по розробці ігор в Європі. Це дуже потужна індустрія.

Що в такому випадку порадите українським батькам?

Перш за все, не забороняти. Заборони безглузді: діти дуже легко навчаються їх обходити. Гаджети — невід’ємна частина нашого світу. Забороняти їх — все одно, що сказати «користуйся тільки лівою рукою». І друге: зверніть увагу, чому дитина «йде» в телефон або комп’ютер. Це невротичний прагнення, тому що йому незатишно в цьому світі. Він не відчуває себе комфортно і безпечно, у нього немає достатнього контакту з батьками. А в комп’ютерній грі дитина — герой — перемагає, живе. Це його світ, яким він керує, в якому досягає успіху. Плюс — це ціла сфера спілкування. Нинішні діти народилися в епоху інтернету, це невід’ємна частина їх світу, ми ж — дорослі — там всього лише емігранти.