Кафедра англійської і німецької філології та перекладу імені професора І. В. Корунця

Кредити даватимуть за новими правилами

В Україні почали діяти нові правила кредитування. Клієнтів фінансових установ краще інформуватимуть про вартість кредитних продуктів і ризику їх використання.

Дія закону поширюється на кредити видані банками, фінкомпаніями, кредитними спілками та іншими організаціями, які мають відповідну ліцензію, пише ЛІГА.net.

За новим законом, кредитор, ще до укладення договору з клієнтом, зобов’язаний надати йому докладну інформацію про умови та вартість кредиту в зрозумілому вигляді. Позичальник має право вимагати для ознайомлення договір до того, як він буде підписаний. Разом з договором клієнт буде отримувати “паспорт кредиту” – документ, в якому в стандартизованому форматі простими і доступними термінами будуть описані всі умови фінансування. У кредитному договорі має бути вказана реальна відсоткова ставка.

Закон також встановлює вимоги до реклами споживчих позик. Тепер реклама кредитів під нуль відсотків, яка не вимагає перевірки кредитоспроможності клієнта, заборонена. Якщо реклама містить будь-які цифри про вартість та умови позики, то на ній повинна бути зображена максимальна сума, на яку може бути виданий кредит, реальна річна ставка, максимальний термін погашення, а в разі придбання товарів у розстрочку – ще і розмір першого внеску.

“Як би банкам не хотілося рекламувати нульову ставку і приховувати від клієнта реальну ставку, ми розуміємо, що це несправедливо. Це необхідно міняти, враховуючи, що рівень фінансової грамотності більшої частини населення низький. Закон в перспективі буде позитивно впливати на розвиток ринку”, – говорить Антон Тютюн, заступник голови правління Ощадбанку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які українські банки видають кредити у 2017 році

Закон також змінює черговість погашення вимог за кредитом в сприятливу для клієнта сторону, і обмежує максимальний розмір штрафних нарахувань. Пеня і відсотки за невиконання зобов’язання по поверненню не можуть перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку і складати більше 15% від суми простроченого платежу. Загальна сума неустойки не може перевищувати половину суми кредиту і не може бути збільшена.

“Документ полегшує фінансове навантаження на клієнта. Зараз клієнт буде погашати спочатку реальні прострочки, потім тіло кредиту і лише потім можливі штрафні санкції банку, які, згідно з новими правилами, будуть дуже зменшуватися”, – каже Олена Полянчук, начальник управління правового супроводу продажів юридичного департаменту Укрсиббанку.

Ще одне нововведення закону полягає в тому, що позичальник має право протягом 14 календарних днів з дня укладення договору про споживчий кредит відмовитися від нього без пояснення причин, навіть якщо вже отримав гроші.

Вимоги закону не стосуються кредитних договорів з сумою менше однієї мінімальної зарплати, кредитів та овердрафтів терміном до одного місяця і несанкціонованих овердрафтів, які виникають через перевищення суми операції.

Відповідно до закону, контролювати виконання вимог будуть регулятори фінсектора – НБУ і Нацкомфінпослуг. При цьому в законі не передбачені санкції за порушення нових правил.

95% позичальників не повертають банківські кредити. Про це розповів директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Костянтин Ворушилін. Практично всі активи банків проблемні. Їхня ринкова вартість менша за балансову в кілька разів.

Джерело

Share
Добавить комментарий

Blue Captcha Image
Новый проверочный код

*

Share