Кафедра англійської і німецької філології та перекладу імені професора І. В. Корунця

Жан-Бедель Бокасса – “темношкірий Наполеон”, канібал і 13-й Апостол

Коронація Жана-Беделя Бокасси у 1976 році була копією інтронізації Наполеона Бонапарта 200 років тому. Спочатку він одягнув корону собі, а потім дружині-імператриці. Розмах і незвичність дійства змусили багатьох у світі шукати на карті невелику Центральноафриканську республіку.
До 1960 року це була Французька колонія без виходів до моря. В її надрах криються поклади діамантів і уранові родовища, важливі для атомної енергетики. Париж не хотів відпускати такі території із орбіти свого впливу. Тому коли Жан-Бедель влаштував переворот, в метрополії, перш за все, підняли архіви, щоб зрозуміти, хто це прийшов до влади.
Новим президентом був колишній сержант колоніальної армії, який посунув на троні свого племінника. Наявність нагород за Другу Світову та операції французів у Індокитаї додавали йому бонусів. Коли ж в знак поваги впливові месьє в Парижі отримали діамантами і запрошення на сафарі, зайвих питань в адміністрації президента Франції д’Естена Жискара більше не ставили.

Диктатор Жан-Бедель Бокасса
На руку Бокассі був комплекс метрополії, тобто бажання компенсувати колишні колоніальні злочини. В країну пішли інвестиції. Новий президент почав прокладати дороги і навіть під французьким патронатом відкрив перший у Центральноафриканській республіці університет. За його указом у 1971-му до Дня Матері з тюрем відпустили усіх жінок, а всіх в’язнів-чоловіків, які сиділи за злочини проти жінок, він розпорядився стратити.
Захопивши владу силою, Жан Бедель добре розумів політичний “закон джунглів”. Тому найменший спротив чи прояв опозиційності автоматично означав спробу заколоту і карався дуже суворо.
Спецслужби полювали на вулицях за опозиціонерами. Країну раз за разом лихоманило через зникнення безвісти відомих людей. Кривавий спосіб правління мало кого обходив за межами республіки. Французам підходила лояльність Бокасси, тому методи, якими він утримував владу, нікого в Парижі не обходили.
Але роль маріонетки з часом набридла гордому представнику племені Мбака. І в 1976 році світ почув про “темношкірого Наполеона”. Жан Бедель Бокасса заплатив половину річного бюджету країни за своє коронування. Великі гуляння в голодній Центральноафриканській республіці тривали два дні. Африка такого ще не бачила.

Коронація Бокасси
Довжелезні мантії з горностаєм, золото і діаманти, – все це мало підкреслити атмсферу наполеонівської Франції та особливість моменту, задуманого диктатором.
Форму, декорації, коней і навіть тарілки і столові прибори привезли із метрополії. Кортеж із цих темношкірих драгунів ще кілька тижнів тому вчили впевненно триматися в сідлі у Нормандії.
Більшість костюмів відшили також у Франції. Монарха одягала фірма “Гізелін”, яка свого часу готувала коронацію Наполеона.

Інтронізація диктатора
Бокасу везли на автентичній кареті 18 століття, яку знайшли в Ніцці і спеціально до цього дня відреставрували. Церемоніальні туфлі новоспеченого імператора, всіяні діамантами, потрапили у Книгу рекродів Гіннеса як найдорожчі. Корона коштувала більше 2 мільйонів доларів. Загалом же інтронізація обійшлася у 25 мільйонів доларів.

Родина Бокасси
Офіційну частину продовжила святкова вечеря. Столи ломилися від делікатесів – в основному привезених з Франції або приготованих тамтешніми кухарями. Під час трапези Бокасса із посмішкою сказав французькому міністру Роберу Геллею: “Ви навряд чи помітили, але я пригостив вас людським мясом”. Той потім зізнавався, що до кінця мав сумнів, чи це жарт.
Канібалізм “темношкірого імператора” став притчою. Йому закидали практикування давнього африканського культу, за яким, поїдаючи ворога чи ритуальну жертву, можна захиститися від небезпек і увібрати їх силу. Історії про спецхолодильники з тілами зафаршированих міністрів, неслухняних чиновників і дітей, які потім потрапляли на стіл, досі холодять кров.
Радянські льотчики, які возили Бокассу, розповідали, що у далекі відрядження він обов’язково брав із собою спеціальні консерви з м’ясом. Торкатися до них іншим заборонялося. Людське м’ясо подавалося під назвою “цукрова свинина”. Жахливі вподобання детально обсмоктувалися у французькій пресі.
Ця тема перебила його політичні дивацтва – коливання в час холодної війни між Москвою і країнами НАТО. Збираючи гроші на коронацію, майбутній імператор подружився з Лівійським диктатором Муамаром Каддафі. Заради грошей навіть прийняв мусульманство, з якого, правда, вихрестився відразу після одягання королівської мантії.

Бокасса – кривавий диктатор ХХ століття
Переломним моментом для Бокасси став указ про обов’язкову шкільну форму. Купувати її треба було на фабриці імператора. Для вбогого населення це було дуже дорого, і африканці почали бунтувати. На вулицю вийшли студенти і діти. Після того, як кортеж короля закидали камінням, монарх влаштував бійню. В дусі Наполеона, який з гармат розстріляв повстанців у Парижі, він відкрив вогонь по демонстрації. За кілька днів загинуло більше сотні неповнолітніх. Спецслужби на вулицях арештовували дітей, яких кидали в тюрму.
Франція більше не могла закривати очі на криваву диктатуру в ЦАР. Щоб втримати імідж, Париж почав розробку плану повалення режиму. І коли Бокасса поїхав з черговим візитом у Лівію, у столицю країни Бангі приземлилися французькі десантники. Вони швиденько зайняли урядові будівлі і королівський палац. Панування імператора-канібала обірвалося, і він став вигнанцем. Осів у Франції в раніше купленому на діаманти замку. Перейшов на картоплю.
Але це було зовсім інше життя. Нікому не потрібний Бокасса так довго не зміг. Королівську форму він не знімав, однак на чужині вона виглядала на ньому ще комічніше. Попри те, що його заочно вдома засудили до страти, він за кілька років повернувся в Африку. І добровільно постав перед судом.
Французькі адвокати допомогли зняти звинувачення в канібалізмі, однак за політичні вбивства, розкрадання держбюджету і корупцію Бокассу відправили “на довічне” за ґрати. Потім влада помінялася, і його відпустили по амністії.

Імператор-канібал наприкінець життя “перевтілився” в 13-ого Апостола
На пенсії “темношкірий Наполеон” не заспокоївся. Королівський мундир він поміняв на сутану з хрестиком і проголосив себе 13-м Апостолом. Мовляв, навернувся, за все шкодує і навіть став вегетаріанцем. А ще зізнався, що придумав “імперію”. Свого роду маркетинговий хід мав вирізнити Центральноафриканську Республіку серед інших, схожих між собою африканських країн.

+Відео

Джерело

Share
Добавить комментарий

Blue Captcha Image
Новый проверочный код

*

Share