Кафедра англійської і німецької філології та перекладу імені професора І. В. Корунця

День Росії – символ пропагандистської шизофренії, – журналістка

12 червня росіяни відзначають День Росії. У цей день 17 років тому була прийнята Декларація про державний суверенітет (незалежність) РРФСР. Російська журналістка Ксенія Кирилова називає це свято найбільш неоднозначною датою в новітній історії Росії.
У блозі на LB.ua журналістка наголошує, що згадана декларація формально ще не означала розпад Радянського Союзу, але фактично стала однією зі значних віх цього процесу.
“Однак після того, як Володимир Путін назвав крах СРСР “найбільшою геополітичною катастрофою”, а російська пропаганда протягом багатьох років експлуатує образи з радянського минулого, вписати це свято в загальну пропагандистську канву стає все складніше”, – пише вона.
Ксенія Кирилова зазначає, що Кремль в останні роки активно використовував у своїх інтересах радикально налаштовані патріотичні групи і рухи про радянського спрямування. Ці “радикал-патріоти”, на думку експерта, дуже зручні Путіну для виконання поточних завдань: розправи з неугодними олігархами під виглядом “боротьби з корупцією”, “перехоплення” антикорупційної теми у ліберальної опозиції і спрямування її у зручне влади русло тощо. Однак прорадянськи налаштоване населення вимагає “справжнього соціалізму”: з гарантованими робочими місцями, відсутністю злочинності, безкоштовною освітою і охороною здоров’я і так далі, чого влада РФ не може дати електорату.
День Росії 2017 у Новосибірську почався із затримань.
До того ж в країні, нездатній запропонувати ніякої конкретної ідеології і позитивної моделі розвитку, героїзація минулого стає єдиним наповненням гучної патріотичної риторики. Фактично, замість радянського міфу про “світле майбутнє” у росіян залишається лише ідеалізоване минуле, – пише журналістка.
Вона заувадила, що саме День Росії став яскравим прикладом того, як одна частина пропагандистської політики увійшла в конфлікт з іншою її частиною.
Так, напередодні свята на провладному уральському порталі “Ура.ру” з’явилася стаття історика Максима Артем’єва про те, чому 12 червня не відзначається в Росії з тим же почуттям, з яким, скажімо, відзначається День Незалежності в США або День взяття Бастилії у Франції. Зокрема, автор нарікає на те, що прийнята в цей день Декларація стала “ще одним етапом розвалу СРСР, сьогодні визнаного “найбільшою геополітичною катастрофою XX століття”. Далі, в кращих традиціях сучасної ідеології “русского мира”, Артем’єв заявляє, що “СРСР і був історичною Росією, а її наслідком ставало усічення нею самої себе наполовину, віддача іншим країнам двадцяти п’яти мільйонів етнічних росіян, штучний поділ єдиного народу”. Таке твердження, наголошує Кирилова, хороший для обґрунтування російської військової агресії в сусідніх країнах, але прив’язати його до урочистих святкувань 12 червня якось не виходить.
Цікаво, що при цьому самі російські пропагандисти намагаються завуалювати створену ними ідеологічну шизофренію, намагаючись “поєднати непоєднуване”, – пише Кирилова.
Пропагандистський “Перший канал”, в свою чергу, вирішив примирити з новим святом радянську ностальгію, і тому завбачливо запустив напередодні свята документально-ігровий фільм “Країна порад. Забуті вожді”. У сам День Росії пропагандисти експлуатують Другу Світову війну і Крим, показавши “прем’єру документального фільму Наталії Гугуєвої про військових льотчиків, яким довелося зробити непростий вибір – “Крим. Небо Батьківщини”.
Телеканал “Росія 1”, схоже, вирішив не морочитися складними пропагандистськими конструкціями і анонсував на свята потік розважальних серіалів, а потім – трансляцію з Кремля церемонії вручення державних премій РФ і святковий концерт.
!Однак всі ці напіврозважальні телепродукти навряд чи зможуть зняти напругу, яка виникає між Кремлем і породженою ним плеядою “нових комуністів”, які висловлюють все більше претензій до свого творця. Якщо ж додати до цього серію масових “ліберальних” протестів, настрій російської влади навряд чи можна буде назвати святковим”, – констатує російська журналістка.

Джерело

Share
Добавить комментарий

Blue Captcha Image
Новый проверочный код

*

Share