КАФЕДРА АНГЛІЙСЬКОЇ І НІМЕЦЬКОЇ ФІЛОЛОГІЇ ТА ПЕРЕКЛАДУ ІМЕНІ ПРОФЕСОРА І.В. КОРУНЦЯ

Двоє: я та моя самооцінка

girl

Як часто ти лаєш себе? Як часто незадоволений власними вчинками чи рисами характеру? Скільки разів ти відмовлявся від цікавих пропозицій, бо був невпевненим у власних силах? Якщо частенько, тобі потрібно попрацювати над самооцінкою. Впевненими у собі не народжуються – ними стають.

Що таке самооцінка


Це ступінь самоповаги та самосприйняття. Тобто те, що стосується лише тебе. Але от американський психолог Абрагам Маслоу розділив потребу у самоповазі на два основні типи: самоповага та повага інших до тебе. Він казав: «Людина завжди хоче бути першокласною або настільки хорошою, наскільки вона може бути». Чому? Бо це гарантує нам високу самоповагу та повагу інших до нас.

Види самооцінки


Завищена. Люди з такою самооцінкою бачать у собі лише сильні та позитивні сторони і заплющують очі на власні слабкості та недоліки. Це призводить до зверхності по відношенню до інших, що спричиняє конфлікти з оточенням.

Адекватна. Це та золота середина, до якої варто прагнути. Така самооцінка дозволяє бачити у собі і позитив, і негатив. Відповідно – розвивати достоїнства та позбуватися недоліків. І саме така самооцінка допомагає сприймати людей не поганими чи добрими, а різними.

Занижена. Люди з такою самооцінкою вважають себе гіршими за інших, ставлять себе на сходинку нижче, ніж оточення. Бачать у собі лише вади, недоліки, недосконалості та не помічають позитивних моментів. Часто лають себе за хиби. За такої самооцінки звичайним явищем є відчуття провини перед усіма.

дівчина

Як визначити свою самооцінку


Випиши на листочку всі ті ролі, які виконуєш у житті: студент, син, друг, працівник, водій. Визнач, з якими ти справляєшся добре, де почуваєшся впевнено, де у тебе адекватна самооцінка. Може виявитися, що ти прекрасний працівник, але поганий студент, хороший друг, але не дуже добрий син.


Тепер зрозумій, чому відбувається саме так. Які позитивні моменти є у тих ролях, де ти успішний, і які негативні риси там, де ти пасеш задніх? Наприклад, ти старанно та понаднормово працюєш, а на навчання часу бракує, ти багато вечорів проводиш з друзями, але рідко з’являєшся вдома.


Отже, це вже конкретні напрямки, у яких можна починати змінюватися: провести з батьками вихідні, підготувати реферат, щоб покращити успішність в університеті. Коли ти будеш задоволений усіма своїми ролями, твоя самооцінка підвищиться.

Як підвищити самооцінку

Склади список своїх сильних сторін. Щонайменше двадцять. Тут не варто бути скромним. Подумай про ситуації, якими ти пишаєшся, з яких вийшов переможцем. Які риси характеру ти продемонстрував? Можеш запитати про це у друзів і знайомих. Що люди скажуть про твої позитивні сторони? Часто перечитуй цей список. Окрім того, він допоможе відповісти на таке запитання на співбесіді.

Напиши перелік власних досягнень. Можеш почати ще з садочку. Чого ти досяг, які перемоги отримав? І зараз мова не лише про конкурси/олімпіади, а про перемоги над самим собою.

Підготуй виступ у стилі ТED про одну зі своїх переваг чи власну перемогу. Люди люблять слухати історії. Уяви себе спікером конференції ТЕD і розкажи про власні переваги й успіхи у житті, про те, як ти до них дійшов, незважаючи на всі труднощі. Сам собою запишаєшся.

girlНавчися приймати компліменти. Коли тобі говорять щось приємне, не варто заперечувати і казати: «Та ну, ні, це зовсім не так». Не соромся, приймай хороші слова із вдячністю. Не знаєш, що відповісти? Скажи: «Дякую, дуже приємно».

Не порівнюй себе з іншими. Завжди є хтось, хто робить щось краще. Але є і той, хто робить щось гірше. Фішка тут у тому, що ми всі – різні, кожен із нас неповторний, зі своїми перевагами та недоліками, схильностями. Сприймай себе як унікальність, яка значима вже тому, що вона просто є. Єдиний, з ким можеш себе порівнювати – це ти колишній. Намагайся перевершити себе, а не одногрупника чи сусіда.

Хвали інших. Щиро і з усмішкою на обличчі. Варто спокійно сприймати успіхи людей, намагатися тішитися ними, робити іншим компліменти. Це убезпечить тебе від заздрощів, а отже – підвищить самооцінку. Як? Коли ти заздриш, це означає, що хтось кращий за тебе, а ти гірший. Сприймай людей рівними собі, зрозумій, що всі не міряють успіх за однією шкалою.

Обмеж спілкування з людьми, які знижують твою самооцінку. Такі є майже у кожному середовищі. Вони вказують на власну бездоганність і твої недоліки, поруч з ними почуваєшся неповноцінним, гіршим, наче у тіні цих сумнівних друзів. Можливо, у них завищена самооцінка або ж вони заздрять тобі. Не дозволяй таким людям впливати на думку про себе. Якщо це друзі, то проводь з ними менше часу, якщо одногрупники, то краще взагалі припинити контактувати.

Навчися рефреймінгу. Тобто навчися бачити позитив у кожній ситуації. Якщо ти десь схибив, не поспішай сварити себе: «Який же я невдаха/дурний/забудькуватий». Краще спробуй знайти хороші моменти у кожному випадку. Запізнився на пару? Зате хоч виспався (чи додивився сезон улюбленого серіалу вночі).

smileУсміхайся. Людям навколо і своєму відображенню у дзеркалі. Даруй позитив іншим і собі – впевненість.

Фільми, які допоможуть підвищити самооцінку

«Втеча з Шоушенка». Йому ще немає тридцяти, але він уже потрапив до в’язниці. Ну як тут не опустити руки та не почати вважати себе невдахою? Але головний герой не шукає легких шляхів. Бери приклад з нього.

«Непереможний». Тут у головного персонажа теж є всі підстави вважати себе лузером. Він усе життя хотів грати у футбол, але це так і залишилося мрією. Зараз йому тридцять років і… Ну який спорт у такому віці? Але цей чоловік дуже впевнений у собі.

«Життя спочатку». У головного героя – низька самооцінка. Він постійно свариться з дружиною і ходить на найнуднішу у світі роботу, а вона мріяла стати акторкою, але вийшла заміж і перетворилася на домогосподарку. Вони дуже незадоволені собою. Що може допомогти? Здійснення спільної мрії – переїзд до Парижу.

Маєш власні способи? Ділися з нами у коментарях.

The post Двоє: я та моя самооцінка appeared first on Студвей.

Джерело

Share
Добавить комментарий

Blue Captcha Image
Новый проверочный код

*

Share