Вчені з’ясували, за яким принципом мозок обирає улюблену музику

Науковці з Університету Джорджтауна з’ясували механізм у мозку, завдяки якому популярні пісні викликають у людей ейфорію.
Про це повідомляє Naked Science. Дослідники проаналізували 545 популярних пісень і виявили гармонійну структуру, загальну для багатьох композицій. Вчені дослідили пісні з 1958 по 1991 рік, які входили в «гарячу сотню Billboard» – щотижневий топ-100 популярних у США пісень.
Ступінь популярності вимірювали виходячи з позицій у рейтингах, яких змогла дістатися пісня і часу перебування на піку популярності. На думку вчених, ключ до популярності пісні – комбінування звичних поєднань акордів і «гармонійних сюрпризів» в межах однієї композиції. «Сюрпризами» дослідники назвали рідкісні та незвичні для поп-музики гармонійні ходи, яких слухач не очікує.
Наприклад, у західній естрадній музиці за акордом до-мажор найчастіше йдуть або соль-мажор, або фа-мажор. Якщо композитор змінить цю послідовність, слухач буде сприймати гармонію як «сюрприз».

У найбільш популярних піснях такі «сюрпризи» траплялися набагато частіше, ніж у піснях-аутсайдерах. Водночас у більшості хітів були присутні досить тривалі фрагменти звичних слухачеві гармонійних ходів.
Дослідники зробили висновок, що причини популярності такої схеми пов’язані з роботою «системи винагороди» людського мозку. Більш ранні дослідження показали, що нова інформація викликає в організмі «дофамінову відповідь» – виділення нейромедіатора дофаміна, пов’язаного, зокрема, з відчуттям задоволення. Несподіваний гармонійний хід, на думку вчених, може викликати ту ж реакцію.