Україна остаточно порвала з Росією

У ніч на 11 червня в Україні запрацював безвізовий режим із Євросоюзу. За першу добу цим правом скористалися 1894 українці. Таку інформацію на ранок понеділка повідомила Державна прикордонна служба. 78% громадян перетнули кордон на авто. 22% скористалися авіасполученням. Відмову у виїзді отримали двоє. В обох випадках за попередні «гріхи» у відносинах з міграційним законодавством на території країн ЄС.

10 червня президент України Петро Порошенко на Європейській площі столиці запускає символічний 12-годинний таймер, який рахує час до початку дії безвізового режиму з Євросоюзом.

 Український народ вступає в іншу історичну епоху, каже Порошенко. Ця подія знаменує остаточний розрив нашої держави з Російською імперією. «Прощай, немытая Россия, страна рабов, страна господ. И вы, мундиры голубые, и ты, им преданный народ», писав російський поет Михайло Лєрмонтов.

Хочу звернутися до тих росіян, які знаходять у собі мужність засуджувати російську агресію проти України й вимагати демократичних прав і свобод. Хотів би нагадати слова іншого російського поета Олександра Пушкіна: «Товарищ, верь: взойдет она, звезда пленительного счастья. Россия вспрянет ото сна, и на обломках самовластья напишут ваши имена».

Наше остаточне й безповоротне розставання з Москвою відбудеться напередодні 12 червня, головного державного свята Росії дня проголошення її суверенітету. І в цьому є певний символізм. Ми нарешті незалежні один від одного політично, економічно, газово-­енергетично, й навіть духовно. Нарешті ми вільні від їхніх «скреп».

У суботу зранку в Києві тривають святкування з нагоди безвізу. Хрещатик поділили на п’ять локацій. Презентують країни міми у Франції, оперні співаки в Італії, музики та танцюристи в Іспанії. Перед сценами на кріслах-мішках люди чекають на виступи артистів.

Перед «Францією» стоїть жінка в сонцезахисних окулярах, волосся зібране у хвостик, на голові квітчаста пов’язка. На сцені номер показують троє мімів двоє чоловіків намагаються добитися уваги дівчини.

 Мы с мужем музыканты. Я играю на виолончели, он скрипач. Немного поездили по миру. У нас много друзей во Франции, Испании, Португалии. Собираемся в гости. Хотя биометрические паспорта еще не сделали. Там огромные очереди. Думаю, к осени ажиотаж уляжется, ділиться 46-річна Оксана Карпенко.

З метро на майдані Незалежності виходить Микола Омельченко, 36 років.

 Я вчитель фізкультури. Моєї ­зарплати не хватить на Європу, Микола одягнений у джинси та картату сорочку. У руці невеликий пакет. Радів, якби війна закончилася, якби економіка зросла, рівень життя людей покращився б. Але може, колись і мені цей безвіз теж знадобиться.

Біля «Іспанії» стоїть невелика компанія. На сцені чоловік співає під гітару.

 Ми чекали на цей день і всім серцем вірили, що він буде. Із самого ранку прийшли святкувати запровадження безвізового режиму для України. Я щаслива, що наші діти подорожуватимуть Європою. Ми з чоловіком кілька років тому були в Хорватії. Згадуємо ту поїздку та мріємо про нові. Донька в липні збирається до Болгарії. Біометричні паспорти зробили торік. Безвіз це наша перемога, говорить 48-річна Інна Верещагіна. Спілкується російською.

Навпроти напису «Я лав Київ» на Майдані фотографується молода пара. У руках по молочному коктейлю з «Макдональдзу».

 Найперше, куди поїдемо, це Нідерланди, каже 22-річний Степан Солов’яненко. Ми з Олесею, киває на дівчину, у захваті від цієї країни. Мрію в Амстердамі подивитися їхні старовинні вулички, а Олеся обожнює тюльпани. Збиратимемо гроші на нашу мрію.

На лавочці дівчина в окулярах читає книжку Арчибальда Кроніна «Замок Броуді». Час від часу кусає велике зелене яблуко.

 Обожнюю Київ і святкування. Увечері з подругами підемо на концерт. На жаль, безвізом зможу скористатися, якщо зустріну заможного чоловіка, сміється 26-річна Аліна Жульченко. Я працюю медичною сестрою. Якщо випаде така нагода, хочу потрапити в паризький Діснейленд.

Біля фонтану навпроти стели Незалежності чоловік із дитячою ­коляскою знімає на відео фонтан, ­вулицю.

 На деякий час мушу обійтися без подорожей, 29-річний Віталій ­Хабло з усмішкою киває на свою 3-місячну доньку. Хай Катруся підросте трішки, тоді подумаємо про мандри. Ми з дружиною багато де побували: Угорщина, Іспанія, Білорусь, Польща, Німеччина, Франція, Англія. У мене невеликий інтернет-бізнес, тому мали можливість поїздити. Інша річ тяганина з документами при оформленні візи. Ось по цьому я справді не сумуватиму. Хочемо поїхати в якесь містечко, якого навіть у путівниках немає. Такі місця можуть більше розповісти про країну, ніж мегаполіси.

30 країн Євросоюзу та Шенгенської зони можуть відвідувати ­українці без оформлення віз. Треба мати ­біометричний паспорт. Дозволяється перебувати за кордоном до 90 днів протягом 180 днів. Короткострокові поїздки за спрощеною процедурою для українців схвалили всі країни Євросоюзу, крім Великої Британії та Ірландії. А також Швейцарія, Ліхтенштейн, Ісландія та Норвегія.

Паб пообіцяв виставити пиво євродепутатам

За надання Україні безвізу 6 квітня проголосував 521 депутат Європарламенту. 75 були проти, 36 утрималися.

Столична мережа пивних барів «Бір Поінт Паб» на знак подяки оголосила про безстрокову акцію євродепутати зможуть безкоштовно випити пива в їхніх закладах.

«На честь запровадження безвізового режиму, ми вирішили пригощати пивом усіх депутатів діючого складу Європарламенту. Розуміємо, що не всі зможуть приїхати 11 червня, тому обіцяємо їм довічно безкоштовне пиво. У нас його більше як 25 видів. Келихи об’ємом 0,33, 0,5 та 1 літр», повідомили представники паба.

«Бір Поінт Паб» надіслав листа із запрошенням на ім’я голови Європейського парламенту Антоніо Тайані. Банер з інформацією про акцію розмістили неподалік будівлі Європарламенту у Брюсселі.

«Безкоштовне пиво назавжди для всіх членів Європейського пар­ламенту. Дякуємо за безвізовий режим для України», написали на сітілайті.