КАФЕДРА АНГЛІЙСЬКОЇ І НІМЕЦЬКОЇ ФІЛОЛОГІЇ ТА ПЕРЕКЛАДУ ІМЕНІ ПРОФЕСОРА І.В. КОРУНЦЯ

«Платять €10 за кілограм морошки» — заробітчанин про збір ягід у Швеції

Українські заробітчани у Швеції заробляють збиранням ягід. На це має право кожен. Робота не оподатковується.

Про це розповідає мешканець Волинської області Олексій. три роки їздить на заробітки у Швецію, передає vk.volyn.ua.

«Ростуть ягоди в Лапландії в районі північної Швеції. Умовно сезон ягід триває з середини липня до середини вересня. Їхати краще з невеликою групою людей власним авто, адже постійно треба їздити в ліс. Продукти, засоби гігієни, інші необхідні речі треба везти з собою. У Швеції дуже високі ціни як для наших зарплат. Буханець хліба — 75 гривень. Пальне теж дороге».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт пояснив, чому українські заробітчани обирають Польщу

Ягоди в Швеції морошку, чорницю, брусницю заробітчани шукають самостійно в лісах і на болотах.

«Основне взуття гумові чоботи. В ліс беремо компас і карту, щоб не заблукати. Слід розуміти, що роботодавця в цьому напрямку роботи немає. Фіксованої зарплати теж. Скільки ягід зібрав, стільки й заробив. Ритм напружений: о п’ятій годині підйом і до шостої-сьомої вечора. Наприкінці дня ягоди здають заготівельникам, які відразу платять готівкою в місцевій валюті».

Не всі витримують навантаження. За словами Олексія, люди швидко втомлюються, повертаються додому в «мінусах».

«За три роки зі мною їздило 14 людей. З них лише двоє мали заробіток, п’ятеро навіть вартість дороги не вернули, решта тільки зворотній шлях компенсували, каже Олексій. Тож треба добре подумати перш, ніж зважитися на такі заробітки, адже й витрати на поїздку немалі. А головне варто завжди зберігати позитивний настрій, не занепадати духом. На заробітки в Швецію, крім українців, їдуть прибалти, поляки, білоруси, зустрічали ми й чимало тайців».

Починається сезон із збору північної ягоди морошки.

«Жовтогарячого кольору стигла, червоного ще недоспіла, — каже Олексій. — Вона росте на болотистій місцевості. Морошка коштує найдорожче, в середньому 10 євро за кілограм. За день її можна зібрати до 15 кг. Перед тим, як здати ягоди в приймальний пункт, їх треба перебрати. Далі достигає чорниця, якої можна назбирати 50-60 кілограмів у день. Коштує в середньому євро за кілограм. На брусницю ціна дещо нижча, ніж на чорницю. Взагалі вартість кілограма ягід кожного року коливається, адже залежить, зокрема, від вимог ринку та врожайності».

Житло заробітчани орендують у селах. Вартість кімнати близько 7 євро з людини на день.

«Умови хороші. Для економії коштів українці беруть з собою намети і ночують у лісі, доки дозволяє погода. А в кінці серпня термометр в Лапландії показував уже 2 градуси морозу. До речі, місцева влада контролює рівень обслуговування приїжджих. Колись хлопці помітили на подвір’ї господині поліцію. Подумали навіть, що до них якісь питання у правоохоронців виникли. Виявляється, вони перевіряли умови, які шведи надають заробітчанам. Тут все офіційно. Сільські подвір’я там без огорож. Ніхто нічого не краде. Велосипеди запросто стоять і вдень, і вночі. У сільських магазинах немає алкоголю. Спиртне можна придбати тільки у спеціалізованих торгових точках у містах».

Заробити влітку можна в сільському господарстві або в туристичній галузі. У Західній і Північній Європі робота пов’язана зі збором врожаїв, на півдні і в східних країнах шукають офіціантів і працівників в готелі. Для роботи в країнах ЄС потрібно оформити робочу візу. Наприклад, щоб працювати в Польщі, необхідно отримати національну робочу візу D 05. Її можна зробити в консульстві, подавши запрошення роботодавця.

Джерело

Share
Добавить комментарий

Blue Captcha Image
Новый проверочный код

*

Share