КАФЕДРА АНГЛІЙСЬКОЇ І НІМЕЦЬКОЇ ФІЛОЛОГІЇ ТА ПЕРЕКЛАДУ ІМЕНІ ПРОФЕСОРА І.В. КОРУНЦЯ

Кучма мав найбільше повноважень з усіх президентів

22 роки тому між Верховною Радою та президентом України був укладений конституційний договір. За ним тодішній президент Леонід Кучма значно розширив свою владу. Міг самостійно призначати уряд та Прем’єр-міністра. Договір уклали 8 червня 1995 року.

Містив основні принципи організації та функціонування державної влади і місцевого самоврядування. Був тимчасовою Конституцією. Складався з восьми розділів і 61 статті.

Прийнятий в час протистояння президента Леоніда Кучми та голови Верховної Ради Олександра Мороза.

Президент хотів створити сильну виконавчу владу. А Верховна Рада прагнула впливу на економіку та території. Протистояння ускладнювало вирішення проблем держави.

18 травня 1995 року Верховна Рада прийняла Закон «Про державну владу і місцеве самоврядування в Україні». Але проект Закону про його застосування та зміни Конституції у зв’язку з його прийняттям не набрав необхідної кількості голосів.

Після чого президент Кучма видав указ про проведення 28 червня всеукраїнського опитування громадян про довіру до президента і парламенту. Тим самим створював загрозу розпуску Верховної Ради.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У мораторії на землю зацікавлені люди, які хочуть пограбувати країну — Корнацький

У відповідь на це вона наклала на цей указ вето. Також запропонувала президенту до 8 червня 1995 р. подати на розгляд кандидатури до складу Кабінету Міністрів.

Зрештою президент та ВР домовилися та підписали конституційний договір.

У день його підписання Кучма видав указ, яким скасував референдум 28 червня.

Договір мав діяти для успішного завершення конституційного процесу в країні. З іншого боку, зміцнив владу президента. Адже очільники областей не обиралися, а призначалися главою держави.

Також президент визнавався главою виконавчої влади. Він особисто призначав склад Кабінету Міністрів та Прем’єр-міністра. Вже 8 червня 1995 р. на посаду Прем’єра висунуто Євгена Марчука. Той тривалий час працював в органах державної безпеки. З жовтня 1994 року виконував обов’язки віце-прем’єра.

Конституційний договір втратив силу через рік, коли була прийнята Конституція.

Конституція України основний закон держави. Ухвалений 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. Набула чинності з дня її прийняття. Щорічно святкується державне свято День Конституції.

Джерело

Share
Добавить комментарий

Blue Captcha Image
Новый проверочный код

*

Share