Здорова їжа та термальні басейни — причини їхати влітку до Вармії

Тихий відпочинок та чудова домашня кухня — за цим до регіону Вармія на північному сході Польщі їдуть туристи. Місцевість врізається у Мазури та разом з ним складає Вармінсько-Мазурське воєводство.

«Вармія і Мазури дві різні країни. Мазури більш динамічний регіон, ставить на розвиток водного спорту, активного дозвілля. Вармія спокійна. Тут багато простору, розпорошеність населених пунктів», — розповідає директор відділення Вармінсько-Мазурської туристичної організації Юстина Шостек.

Вармія — один з найгірше розвинених регіонів країни. Тут найменша кількість великий міст. У краєвидах переважають поля, ліси та озера.

Історична столиця, Лідзбарк Вармінський, 400 років був резиденцією вармінських єпископів. Завдяки цьому став політичним та культурним центром регіону. Приваблює туристів історичними пам’ятками — готичними костелами, залишками оборонних мурів. У резиденції єпископів діє чотиризірковий готель «Красіцкі». 2013-го отримав світове звання «Найкращого історичного готелю класу «люкс».

Кожного червня у Лідзбарку Вармінському проходить фестиваль фермерських сирів «Час на сир». Свою продукцію виставляють малі виробники. Його куштують під місцеві питні меди та вино.

«Місцева кухня ґрунтується на тому, що є навколо суп з кропиви, різного виду картопля, — каже Юстина Шостек. — На польських кухарських теле-шоу завжди підкреслюють, що Вармія готує нешвидко і прискіпливо. Тому тут виразна і здорова їжа. Якщо зробите замовлення у місцевому ресторані, будете чекати півгодини-годину. Все готують зі свіжих продуктів, не використовують напівфабрикатів.

Роки зо два у Польщі існує мода на здорові продукти з домашніх господарств. Мешканці з великих міст, які приїжджають до нас на відпочинок, слідкують, аби усе було свіже, і за останньою модою без глютену.

Звідси на гостинці раджу вести сенкач тістечко запечене на вертелі і на відкритому вогні. Для його приготування на кілограм борошна йде 40 яєць. У ресторанах можна купити смачне регіональне пиво в пляшках. Оригінальним сувеніром стане традиційний ніж для січки свіжої зелені. Він має напівкругле лезо, і вздовж нього ручку», — додає Юстина.

Поруч з Лідзбарком Вармінським розташований термальний спа-курорт «Терми Вармінске». Гостям пропонують відкритий басейн з пляжем, аквапарк, джакузі. Після сауни можна безкоштовно випити чаю з дині або посидіти у ресторані. У будні три години для родини з дитиною коштують тут 96 злотих — 700 грн.

Регіоном проходить «шлях Коперника». Майже 30 років свого життя провів у місто Фромборк астроном Миколай Коперник. Тут відкритий його музей. Сам він похований у підземеллях Архікафедрального собору. Під час кількарічного перебування у Лідзбарку Вармінському написав працю «Про обертання небесних тіл». А саме — «зупинив Сонце та запустив Землю».