КАФЕДРА АНГЛІЙСЬКОЇ І НІМЕЦЬКОЇ ФІЛОЛОГІЇ ТА ПЕРЕКЛАДУ ІМЕНІ ПРОФЕСОРА І.В. КОРУНЦЯ

Вищий господарський суд почав розглядати справу Укртрансгазу проти НАК «Нафтогаз» на мільярд гривень

Вищий господарський суд Києва завтра може запобігти чотириразовому збільшенню вартості газу для виробників тепла. Сума претензій складає 925 млн. грн. Від рішення суду в Києві залежить, чи почнеться опалювальний сезон в десятках міст України.

У суді зійшлися дві держкомпанії: Укртрансгаз і Нафтогаз України. Якщо рішення буде прийнято на користь останньої, то вартість газу для тепловиків виросте в чотири рази.

Проблеми виникли в попередній опалювальний період, коли НАК «Нафтогаз України» протягом опалювального сезону систематично відмовлявся документально оформляти продаж газу тепловикам актами прийому-передачі. За законодавством, якщо у газу немає продавця — то виникає негативний баланс.

У цьому випадку оператор газотранспортної системи «Укртрансгаз» і оператори газорозподільних мереж повинні зробити балансування. Її алгоритм і розмір оплати вказані в Кодексах ГТС і ГРМ, і виглядає процес наступним чином:

«Укртрансгаз» на обсяг небалансу купує газ за ринковою ціною (базова ціна газу). У березні вона становила 9500 грн. за тис. куб. «Укртрансгаз» виставляє рахунки операторам ГРМ на оплату балансування з коефіцієнтом 1,2 (за ціною 11 400. За тис. rуб).

Оператори ГРМ в свою чергу виставляють рахунки за оплату балансування з коефіцієнтом 2. Тобто ціна газу зростає до 22 800 грн. за тис. куб.

Щоб не допустити реалізації цієї схеми, Укртрансгаз в суді намагається стягнути вартість цього газу з НАК «Нафтогаз України», щоб не заганяти в величезні борги ТКЕ, так як сам держмонополіст є єдиним постачальником газу для тепловиків, але відмовлявся оформляти документи за діючими з ними договорами.

Пікантність ситуації в тому, що судиться дочірня і материнська компанії. Уряду так і не вдалося усунути вплив найбільшого трейдера на оператора ГТС. Представники НАК «Нафтогаз України» і «Укратрансгаз» наполягали на тому, щоб засідання проводилося в закритому режимі. Тобто без присутності представників ЗМІ та громадськості. З таким проханням до суду звернулися обидві сторони. Однак, суд продовжив розгляд справи у відкритому режимі.

Раніше нардеп Юрій Чижмарь звернувся до СБУ, НАБУ, МВС і ГПУ про скоєння посадовими особами НАК «Нафтогаз України» злочинних дій. Згідно з документом, «Нафтогаз» неодноразово під час опалювального сезону відмовлявся оформляти документи про постачання газу підприємствам ТКЕ, хоча по факту не міг їх зупинити. Це штучно створювало в газовій системі «дисбаланс газу» і призводило до появи в бухгалтерських розрахунках видатків на балансування системи.

Джерело

Share
Добавить комментарий

Blue Captcha Image
Новый проверочный код

*

Share