КАФЕДРА АНГЛІЙСЬКОЇ І НІМЕЦЬКОЇ ФІЛОЛОГІЇ ТА ПЕРЕКЛАДУ ІМЕНІ ПРОФЕСОРА І.В. КОРУНЦЯ

Безвіз: панацея чи отрута для територіальної цілісності України?

За кілька днів після надання безвізу до Європи виїхало майже 5 тисяч українців з різних регіонів. Менше всього – зі східних районів. Чи сприятиме безвіз «зшиванню» України, чи, як заявив секретар РНБО Турчинов, потрібно змінювати формат АТО на інший, можливо, більш радикальний для повернення окупованих територій, розбиралися журналісти сайту «24».
АТО себе вичерпала, потрібен інший формат
Секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що Антитерористичну операцію на Донбасі потрібно завершити, оскільки в рамках цього формату окуповані території звільнити неможливо. Він пропонує перейти до нового формату захисту країни від гібридної війни з Росією. За його словами, прийшов час не просто визнати окупованими деякі регіони Донецької і Луганської областей, але й на законодавчому рівні визначити засади державної політики щодо їхнього звільнення.
Турчинов хоче завершити АТО і визнати частину Донбасу тимчасово окупованими територіями
Слова секретаря РНБО неоднозначно сприйняли як в Україні, так і в Кремлі. Прес-секретар президента РФ Пєсков знову повторив кремлівську мантру, що на сході України йде «громадянська війна», і ця територія зовсім не окупована Росією.
Зміна риторики українською владою через три роки після початку збройного конфлікту з Росією на Донбасі знакова. Втім, експерти досить по-різному оцінили цю заяву Турчинова. Так, військовий експерт Дмитро Снєгірьов вважає, що все це завдяки тиску громадської думки і ЗМІ. За його словами, керівництво держави зрозуміло, що подальше загравання з приводу того, що ОРДЛО – це українська територія, і ми повинні безкоштовно забезпечувати їхню життєдіяльність, не відповідають суспільним настроям.
Влада не може не рахуватися з суспільними настроями, коли складно пояснити звичайному українцю, чому він має платити за свого «брата», який мешкає на окупованій території і не платить комунальні послуги. Тоді, як у нас тарифи на комунальні послуги зросли мінімум вдвічі. І риторикою щодо збереження територіальної цілісності вже не проймеш, коли гаманець порожній, – зауважує Снєгірьов.
Позитивну роль, зазначає він, зіграло і рішення про економічну блокаду окупованих територій, яке теж було ухвалене під тиском громадськості. Тому експерт не виключає, що парламент може, зрештою, ухвалити закон про визнання цих територій тимчасово окупованими Росією.
Водночас Дмитро Снєгірьов зауважує, що така зміна риторики пов’язана ще й з тим, що фактично почалися президентські перегони, і їхні майбутні учасники таким чином намагаються першими прийти до фінішної прямої.
Схожої думки дотримується і голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, який вважає, що Турчинов робить войовничі заяви, які відповідають інтересам «Народного фронту», щоб підняти рейтинг партії. Але ризик такої войовничості в тому, що війна може вийти за межі Донбасу.
Якщо АТО виконала свою функцію, то інший варіант – війна. Але із заяви Турчинова не зрозуміло, він говорить про якийсь проміжний третій формат? Ризик не лише в тому, що можуть бути нові криваві зіткнення, котли, а в тому, що війна може вийти за межі Донбасу. У Росії ймовірність військового розвитку подій вважають мінімальною. Але один із варіантів, коли це можливо, – наступ наших військ. Тим більше, що Путін почав виборчу кампанію і не стерпить приниження – здавати Донбас він не буде, – наголошує Володимир Фесенко.
Безвіз – добре, але можуть виникнути проблеми для державності України?
Експерти по-різному оцінюють вплив отримання безвізового режиму з Євросоюзом на зміну настроїв українців, зокрема тих, хто проживає на Донбасі, особливо на окупованих територіях. Але, як на окупованих територіях Донбасу, так і в анексованому Криму спостерігається пожвавлення і зростання кількості охочих отримати закордонний біометричний паспорт України.
Втім, усі спостерігачі переконані, що, хоча безвіз – великий позитив для України, поверненню окупованих територій це ніяк не допоможе. Політичний експерт Богдан Яременко скептично ставиться до теорії щодо того, що красива Україна може стати причиною повернення окупованих територій. ОРДЛО, на його думку, будуть повертатися силовим шляхом.
Виїзд жителів «Д/ЛНР» в Європу лише зашкодить націоанальним інтересам України?
Блогер Денис Казанський відзначає активізацію серед жителів «ДНР» щодо отримання біометричних українських паспортів. А соціолог Ірина Бекешкіна підкреслює, що позитив у «безвізі» більше для молоді, що проживає на сході України, а от старше покоління може це тільки роздратувати.
Дмитро Снєгірьов взагалі вважає, що «безвіз» для жителів ОРДЛО – не те, що не допоможе відновленню територіальної цілісності України, а навпаки – може ще й підірвати основи нашої державності. Адже, за його словами, жителі ОРДЛО, опинившись у Європі, дискредитуватимуть саме поняття українського громадянства. Вони можуть проводити антиукраїнські заходи в країнах ЄС і загалом вести підривну діяльність проти України.
Хоча, як заявив заступник глави Міністерства з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука, жителі сходу України, які потрапили вперше в Європу, дуже емоційно реагують на спосіб життя і поведінку європейців. Зокрема, вони побачили, що можна жити інакше, краще.
Як вплине «безвіз» на відновлення територіальної цілісності України? Думка експертів
Дмитро Снєгірьов, військовий експерт

Як можна зблизити те, що з’єднати неможливо? На Донбасі, в основному, живе ментально інше населення, лише умовно українське. У своїй більшості – це суто проросійські елементи, які паразитують на ситуації конфлікту з Росією, отримуючи подвійні пенсії, не сплачуючи комунальні послуги, і при цьому ненавидячи українців і саму нашу державу.
Тому наявність українського біометричного паспорта в жителів цих районів ніяк не сприятиме поверненню цих територій. Але населення ОРДЛО використовуватиме «безвіз» для пересування країнами Європи, дискредитуючи саме поняття українського громадянства. І над цим варто замислитися. «Ватне» населення із символікою самопроголошених республік буде виїжджати до Європи та ще й намагатися відкрити там представництва «Д/ЛНР», проводити антиукраїнські заходи, вести підривну діяльність проти України.
Тому треба позбавити громадянства України тих, хто причетний до створення фейкових республік і збройного протистояння. Треба вводити жорсткий режим перетину лінії розмежування з окупованими територіями. Тому що, заграваючи з цими територіями, ми підкладаємо міну під основи нашої держави.
Не може бути вільного пересування жителів з окупованих територій без тотальної перевірки. Навпаки, це може стати приводом для Європи задуматися про скасування «безвізу». Неконтрольований потік із територій ОРДЛО буде грати проти України, адже в Європі всіх тих, хто має український паспорт, сприйматимуть як єдину націю. І це якраз загроза.
Тому сумнівно, що «безвіз» позитивно сприятиме поверненню окупованих територій.
Ірина Бекешкіна, директор фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва

«Безвіз», вочевидь, більше може вплинути на настрої молоді, яка проживає на сході України. Для них це певна перспектива. А от на настрої старших людей – навряд чи. Навпаки, це їх може ще більше роздратувати.
Але для того, щоб молодь зі сходу активніше їхала в Європу, треба зробити доступнішими поїздки, розвивати так званий дешевий туризм. Приміром, немає прямого потягу навіть з контрольованих територій сходу до західного кордону України.
Тому значним кроком у зміні настроїв жителів сходу буде такий прямий потяг з Донбасу до Західної України. Для молоді зручний дешевий туризм, і після безвізу на нього буде попит. І, зрозуміло, на позитивну зміну настроїв впливатиме зростання рівня життя людей.
До речі, влітку 2016 року під час опитування – 44% респондентів – тобто майже половина населення відповіли, що безвіз для них важливий. Причому закордонний паспорт мали лише 30% опитуваних. Тобто 14%, хоча й не мали закордонного паспорта, вважали все одно отримання безвізу важливим.
Богдан Яременко, голова правління «Майдану закордонних справ»

Надання безвізу не несе жодних загроз для України, одні вигоди. Приміром, є відкладені у часі позитиви. Зокрема, чим більше українців відвідає ЄС, тим більше буде розуміння Європи і бажання жити так, як там. Поступове зростання кількості мандрівників матиме позитив для розвитку транспортної інфраструктури.
Але статус окупованих територій ніяк не вирішується такими приємними речами, як отримання безвізового режиму з ЄС. Досить скептично ставлюся до теорії щодо того, що красива Україна може стати причиною повернення окупованих територій. Вони будуть повертатися силовим шляхом за активної участі дипломатії.
Безвіз – не механізм вирішення питання повернення територій. А потік людей з окупованих територій в ЄС навряд чи сильно зможе вплинути на думку європейців щодо України. Це надумані страхи. Тим більше, що люди, які там проживають, як лояльні до України, так і ні, мають специфіку – не підкреслюють своє походження. Оскільки це може призвести до проблем або з Україною, або з Росією.
Денис Казанський, блогер

Настало 11 червня, і в ДНР впали «скрепи». В забороненому «вконтактіке», як гриби, множаться групи, що пропонують швидко за хабар оформити українські біометричні паспорти. Наплив охочих досить великий. Причому люди, в основному, цікавляться, як оформити паспорт без виїзду на підконтрольну територію, але тут біда – виїзд необхідний, щоб пройти дактилоскопію.
Я, до речі, підтримую вільну видачу біометричних паспортів абсолютно всім громадянам України, навіть прихильникам «русского міра». Нехай їздять, дивляться, як живуть нормальні країни. По-іншому у них мракобісся і сталінщина з голови не вивітряться.

Джерело

Share
Добавить комментарий

Blue Captcha Image
Новый проверочный код

*

Share