КАФЕДРА АНГЛІЙСЬКОЇ І НІМЕЦЬКОЇ ФІЛОЛОГІЇ ТА ПЕРЕКЛАДУ ІМЕНІ ПРОФЕСОРА І.В. КОРУНЦЯ

Батька змусили йти вбивати під страхом тюрми

«Не було більш справедливої війни, ніж проти радянської Росії. Це справжній хрестовий похід і я радий бути його учасником», писав у листі старший сержант італійської армії Маріо Ріґоні-Стерн у травні 1942-го. В Другій світовій його дивізія лижників-альпійців «Трідентіна» воювала на боці нацистської Німеччини.

У своїй повісті «Сержант у снігах» Маріо Ріґоні-Стерн розповідає, як в січні 1943 року потрапив в оточення Червоної армії й два тижні відступав територією України.

Український переклад книжки вийшов у київському видавництві «Кліо».

 Усі герої повісті справжні, а події реальні, розповідає перекладач 45-річний Андрій Омельянюк. Хоч фашистська Італія багато з ким воювала, в Україні ставилися до населення лояльно. Італійці допомагали нашим селянам, лікували. Українці також відчували: на боці загарбників такі самі люди. Книжка унікальна тим, що описує Другу світову з незвичного для українців боку. Італійські частини розбили на Дону. Коли хворі, обморожені в 40-градусний мороз, голодні солдати брели Слобожанським степом, місцеві рятували їх. Хтось дасть гарячу картоплину, пустить на ніч у хату. Радянська влада особливо вороже ставилася саме до італійських військових. Тих, хто вижив катували. Після 10 років ГУЛАГу італійці поверталися. Але їх все одно могли зняти з потяга та знову запроторити в табір. Останній із них покинув СРСР 1956-го. Я познайомився з сином Маріо Ріґоні-Стерна Альберіко 2011 року. Він хотів проїхати місцями, де воював його батько.

 Батько не любив, коли його називали письменником. Вважав себе оповідачем досвіду власного й тих людей, із якими був знайомий. «Сержант у снігах» скоріше документальна проза. Батька змусили йти вбивати під страхом тюрми за дезертирство. Не питаючи, чи збігався «обов’язок перед Батьківщиною» з його власними переконаннями, говорить син письменника Альберіко Ріґоні-Стерн.

1943-го Італія оголосила про вихід із війни. Відкликала своїх солдатів з усіх фронтів. Німці, щоб не втратити союзників, обеззброїли італійців. Запропонували воювати за Гітлера чи ставати військовополоненими. Маріо Ріґоні-Стерн 20 місяців провів у концтаборі на півночі Польщі. 1953 року «Сержант у снігах» вийшов друком в Італії. Письменник помер 2008-го. Повість видавали в 25 країнах світу.

Джерело

Share
Добавить комментарий

Blue Captcha Image
Новый проверочный код

*

Share