«Американець ніколи не сяде в машину до незнайомця»

З американкою 27-річною Кортні Коуп­ленд зустрічаємося у скандинавському кафе «Фіка» в центрі Черкас. П’ять місяців тому прилетіла з Каліфорнії як волонтер «Корпусу миру». Планує залишитися в Україні на декілька років.

Кортні невисока й худорлява. Має довге темне волосся. Носить окуляри в товстій чорній оправі. У кафе замовляє холодну каву-лате.

 Тут сподобалося, бо поряд Дніпро, говорить жінка англійською. Є багато громадських місць, особливо для дітей. Люди ходять на пікніки, на пляж, у парк. У нас нема такого багато. Але в Америці не побачите стільки сміття у місцях відпочинку, як тут. Стоять знаки з попередженням: якщо викинете щось, заплатите тисячу доларів штрафу.

15 серпня Кортні організувала збір сміття на міському пляжі. Відгукнулися зо 20 людей. За 2 год. зібрали 25 мішків відходів. Тут жінка співпрацює з агентством із питань розвитку Черкас, задіяна у проекті з розвитку громади.

 В Україні люди більше покладаються на стосунки, продовжує вона. Американці на установи й організації. Дають більше грошей на благодійність, займаються волонтерством. Але в Україні бачила випадки, в яких американці не допомагатимуть. Моєму другові із Черкас потрібно було доїхати на вокзал і назад. Двічі чужі люди запропонували підвезти. Такого ніколи не трапилося б у США. Так само американець ніколи б не сів до незнайомця в машину. Подумав би: «Чому ця людина хоче мені допомогти? Хоче мене вкрасти?» Зате українці не довіряють організаціям, коли, скажімо, треба пожертвувати гроші.

Українці близькі з батьками. Намагаються впливати на життя дітей, навіть якщо вони дорослі. Мої ж батьки раді, що я незалежна від них. У 19 років почала жити окремо. З братом бачуся рідко мешкає в іншому штаті.

Тут мене часто питають, чому незаміжня. В Америці про таке не розпитують. Це нормально жити самостійно.

Бачу, що українки все більше хочуть бути незалежними від чоловіків, мати свій бізнес, продовжує Кортні. Стежать за своєю зовнішністю. Тому мені складно злитися з ними, бо люблять сукні, фарбуються. Але мені подобається не таке суворе ставлення до одягу у будь-якому віці вдягають на пляж відкриті купальники. В мене на батьківщині, якщо вийде на вулицю в короткій футболці, її осудять.

У Черкасах Кортні живе в приватному будинку з місцевою родиною. Вчить українську щодня самостійно та з репетитором. У блокнот записує невідомі слова, тренується складати з ними речення.

 Почала вивчати українську ще в Америці з рік тому, каже вона. Слухала радіопередачі нею по 20 хвилин на день. Найскладнішою для вивчення виявилася граматика. Щоб сказати щось, треба думати зовсім інакше.